دیدار با امام جمعه محترم کرج آیت الله حسینی همدانی به مناسبت روز دانشجو

دوشنبه 1400/09/29 - 09:15 زینب خضری چمنی
به مناسبت روز دانشجو برگزار شد

دیدار با امام جمعه محترم کرج آیت الله حسینی همدانی به مناسبت روز دانشجو

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز در ادامه افزود: «بدون تبیین حقیقت، افکار عمومی در ظلمت و فضای غبارآلود باقی خواهد ماند و دشمن سوءاستفاده خواهد کرد.»، «تبیین اساس کار ما است. ما با ذهن‌ها و دل‌ها مواجهیم؛ باید دل‌ها قانع بشود. اگر دل‌ها قانع نشد، بدن‌ها به راه نمی‌افتد.» بنابراین «امروز همه‌‌ی ما بایستی در میدان تبیین حرکت بکنیم.» که تمامی این موارد بخشی از بیانات حضرت آقا در سال‌های مختلف درباره «جهادِ تبیین» است.

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج البرز، در آستانه شانزدهم آذرماه، «روز دانشجو» جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های البرز با حضور در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرج با حضرت آیت‌الله حسینی همدانی دیدار و گفتگو کردند.
محمدرضا رحیمی پور رییس سازمان بسیج اساتید استان البرز، ضمن تقدیر از محضر امام جمعه محترم جهت برپایی این نشست گفت: بسیار خرسندم از اینکه در این جلسه معنوی در خدمت نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه محترم کرج به همراه هم قطارانمان در بسیج اساتید و بسیج دانشجویی حضور یافتیم.
وی با تبریک روزهای مهم آذرماه 5 آذر روز تشکیل بسیج مستضعفین، دوازدهم آذرماه سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ ، روز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ،  16 آذر روز دانشجو را و نیز  هفته پژوهش گفت: به تعبیر امام المسلمین این اقشار فرماندهان و افسران جنگ نرم نامیده شدند. اگر این دو قشر هماهنگ و هم صدا باشند در دانشگاه و جامعه منشاء برکات زیادی خواهند بود. باز ایشان فرمودند: اساتید بسیجی میتوانند در دل دانشجویان و در فضای ذهن آنها یک حضور معنوی و هدایتگر و آرامش بخش داشته باشند. نقش مهم ایجاد بصیرت هم در خود مجموعه هم مخاطب شما که دانشجویان هستند یکی از کارهای بسیار مهم است و بصیرت خیلی نقش ایفا می کند.
در ادامه ایشان ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای بسیج اساتید افزود بسیج اساتید در سطح کشور ده ها هزار و در استان البرز بیش از 1700 عضو دارد. در استان البرز در همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی یک کانون استادی و سه اندیشکده می باشد.
براساس اسناد بالادستی بسیج از جمله طرح اعتلای بسیج، سند اسلامی شدن دانشگاه ها، سیاست‌های کلی علم و فناوری (نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری)، بیانیه گام دوم و ... این برنامه ها در دستور کار بسیج اساتید قرار گرفته است:
تشکیل حلقه های صالحین و حلقه های علمی، رصد و پایش، جذب و شبکه سازی اساتید جوان، مومن انقلابی و دغدغه مند کشور،، تشکیل هیات های اندیشه ورز جهت تبیین حقایق و پاسخ به شبهات، توانمندسازی عقیدتی و ارتقای سطح باورها و اعتقادات دینی اساتید بسیجی دانشگاه ها. تشکیل اندیشکده ها و گروه های حل مسئله، حوزه بانوان، آموزش مربیان مقابله با جنگ نرم، تربیت پیوست نگاران فرهنگی، مطالبه گری مطالبات مقام معظم رهبری، سازماندهی گروه کنشگران سریع سیاسی اجتماعی در دانشگاه، شهر استان و کشور و حتی جهان ( به عنوان نمونه در جریان انتخابات 60 وبینار، 50 مقاله کوتاه و یادداشت 100 عکس نوشته 20 کلیپ 30 برنامه رادیویی ملی و استانی 50 مورد حضور در مساجد 7 برنامه در سیما انعقاد دو تفاهم با استانداری و بسیج رسانه و بسیاری آمار و ارقام دیگرکه درمجموع در افزایش میزان مشارکت مردمی از 4 در دور دوم انتخابات مجلس به بالای 47 درصد در انتخابات ریاست جمهوری در استان البرز در کنار سایر عوامل تاثیر گذار، نقش بسزایی داشتیم) ، تشکیل جبهه علمی فرهنگی، بر اساس تأکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص تشکیل جبهه علمی فرهنگی اساتید و جریان سازی در دانشگاه‌ها و مقابله اساتید با جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمن به‌عنوان فرماندهان جنگ نرم، شکلدهی به جبهه علمی فرهنگی انقلاب اسلامی به کمک سرمایه فرهنگی مرجعیت اساتید بسیجی دانشگاه و حوزه در هر شهر و در قالب جنبش انقلابی استادی. به منظور سازمان‌دهی افراد مدیر، تعیین‌کننده، مرجع و حامی انقلاب اسلامی هر شهر برای مدیریت افکار عمومی و نگرشهای مردم نسبت به ارزشهای انقلاب اسلامی و نیز حصول به پیشرفت و تمدن نوین اسلامی تشکیل هسته مرکزی جبهه علمی فرهنگی، به کمک اساتید بسیجی، انقلابی و محوری هر شهر در دستورکار ما قرار دارد.
تقریبا تمامی مسئولان و سازمانهای فرهنگی و اجرایی و در راس آنها نماینده محترم ولی فقیه و تحت هدایت و زعامت ایشان در استان و در شهرستانها تشکیل و دبیرخانه ای پیش بینی و هر ماه یک جلسه تشکیل و براساس دستورالعمل خاص خود مسائل مهم شهر و استان احصا و در گروه های حل مسئله راه حل شناسایی و به شورای مرکزی ارائه داده تا در اختیار دست اندرکاران و مجریان قرار داده شود. لذا از محضر حضرت آیت الله حسینی همدانی نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه محترم کرج درخواست نمود که سازمان بسیج اساتید را در تشکیل جبهه علمی فرهنگی استان یاری فرمایند. وی در پایان از اطاله کلام  عذرخواهی و ضمن آرزوی فرج حضرت حجت ارواحنا فدا و طول عمر وسلامتی مقام عظمای ولایت و مجد و عظمت اسلام برای همه  سلامتی و عزت آرزو نمودند. 

آیت‌الله حسینی همدانی در این جلسه پس از استماع سخنان مسئولان بسیج اساتید و بسیج دانشجویی وچندتن از اساتید و دانشجویان با تأکید بر اینکه دانشجویان باید محور دو موضوع «آرمان‌خواهی» و «مطالبه گری» باشند، بیان داشت: آرمان‌خواهی فقط در بعد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیست بلکه در همه عرصه‌ها باید این موضوع حاکم باشد.
وی با تأکید بر اینکه اولین مرحله «آرمان‌خواهی» شناخت صحیح آرمان‌هاست، اظهار داشت: متأسفانه عده‌ای با الفاظ شیرین به دنبال تحریف آرمان‌های انقلاب هستند لذا باید با آن مقابله کرد.
امام‌جمعه کرج در ادامه بابیان اینکه اقتصاد مقاومتی یکی از موضوعاتی است که باید مجموعه دانشگاهی به آن معطوف شود، گفت: استقلال حقیقی وقتی محقق می‌شود که اقتصاد شکل درستی به خود گیرد به‌طوری‌که اگر غرب و شرق هم از ما ناراحت شدند هیچ تکانه و لطمه‌ای‌ به ما وارد نشود.
آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی یکی از آرمان‌های مورد مطالبه رهبری است، گفت: این مهم مربوط به یک دولت نیست و جنبش دانشجویی باید آن را مطالبه گری کند.
وی در ادامه تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یکی از موضوعات مهمی است که می‌تواند استکبارستیزی را هم تحت تأثیر قرار دهد.
نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در ادامه با تأکید بر نقش دانشجویان در پیشرفت علمی کشور، خاطرنشان ساخت: پیشرفت علمی کشور موجب قدرت و استحکام می‌شود و می‌تواند بر اقتصاد هم مؤثر واقع شود.
آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه برای کار مسنجم باید امت داشت و جبهه سازی کرد، به آیه ۱۰۴ سوره آل‌عمران اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید: «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ».
وی در ادامه به بیان تفاوت حزب و امت پرداخت و گفت: امت همانند حزب نیست و امت به مجموعه افراد و گروه‌هایی گفته می‌شود که اهداف مشترکی دارند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در ادامه به بیان ارتباط میان «آرمان‌خواهی» و «واقع‌بینی» پرداخت و گفت: واقع‌بینی یعنی تمام ظرفیت‌های نظام را درست ببینیم اما در طی سال‌های اخیر دشمن برای عدم تحقق این موضوع بسیار تلاش کرده است.
آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه به بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب در این رابطه پرداخت و گفت: رهبری در دیدار با دانشجویان در سال ۱۳۹۲ فرمودند: «البته باید واقعیت‌ها را به معنای واقعی کلمه دید، نه آنچه که به‌عنوان واقعیت القاء می‌شود. شما جوان‌ها خیلی خوب میدانید؛ در جنگ‌های روانی که امروز در دنیا معمول است، یکی از کارها القای واقعیت‌های غیرواقعی است؛ چیزهایی را به‌عنوان واقعیت القاء می‌کنند که واقعیت ندارد.»
وی در ادامه با تأکید بر اینکه آرمان‌گرای واقع‌بین هرگز با بن‌بست مواجه و دل سرد نمی‌شود، گفت: آرمان‌گرا جهادی، انقلابی، با برنامه و وسط میدان است.
رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز با تأکید بر اینکه مجموعه دانشجویی در مسیر مطالبه گری نباید سطحی‌نگری داشته باشد، گفت: نباید ویترینی کاری را انجام داد.
آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه به تشریح مسیر درست «مطالبه گری» پرداخت و گفت: در ابتدا باید نسبت ناکارآمدی و مشکل سنجیده شود و سپس بعد از اولویت‌بندی، با دقت در نکات کلیدی و اساسی، مسئله را طرح و مطالبه گری کرد.
وی افزود: مطالبه گری نباید سطحی باشد بلکه باید عمیق و دقیق باشد تا موردتوجه قرار گیرد و شنیده شود والا با عناوین دیگری اشتباه گرفته خواهد شد.
رئیس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز در بخش دیگری از بیانات خود بیانیه «گام دوم» را به قانون اساسی تشبیه کرد و گفت: بیانیه گام دوم به‌تنهایی قابلیت اجرا ندارد و نیاز به یک دستورالعمل اجرایی دارد که رهبری در سخنرانی یکم خردادماه ۱۳۹۸ آن را تبیین کردند.
آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه البرز از استان‌های پیشگام در عرصه اجرایی کردن بیانیه «گام دوم» بود، گفت: در استان البرز حلقات میانی در ۱۹ کارگروه تشکیل و نظام مسائل استان احصا شد.
وی در ادامه با تأکید بر پرهیز از هرگونه موازی کاری، گفت: خوب است تمامی گروه‌های مختلفی که در استان البرز فعالیت می‌کنند ذیل یک مجموعه واحد به کار خود ادامه دهند تا از هرگونه موازی کاری و هدر رفت منابع جلوگیری شود.
رئیس بنیاد مهدویت استان البرز به بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جمعى از شاعران آئینى و مداحان خراسان در سال ۱۳۹۵ پرداخت و گفت: رهبری در رابطه با جهاد تبیین فرمودند: «جمهوری‌ اسلامی‌ امروز نیازمندی‌‌هایی‌ دارد که این نیازمندی‌‌ها را ماها باید تأمین کنیم. به اعتقاد بنده برترینِ این نیازمندی‌‌ها، نیازهای‌ تبیینی‌ و بصیرت افزایی‌ و تحکیم معارف انقلاب و اسلام [است]؛ این‌ها در رأس همه‌ی‌ این نیازها است.»
آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه افزود: رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانیه «گام دوم» نیز می‌فرمایند: «شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است.»
وی در ادامه به بیانات رهبر معظم انقلاب در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی سال جاری اشاره کرد و گفت: آقا فرمودند: «خیلی از حقایق هست که باید تبیین بشود. در قبال این حرکت گمراه‌کننده‌ای که از صد طرف به سمت ملّت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدف‌های بزرگ دشمنان ایران و اسلام و انقلاب اسلامی است و دچار ابهام نگه‌داشتن افکار و رها کردن اذهان مردم و بخصوص جوان‌ها، حرکت تبیین خنثی‌کننده‌ این توطئه‌ دشمن و این حرکت دشمن است.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز در ادامه افزود: «بدون تبیین حقیقت، افکار عمومی در ظلمت و فضای غبارآلود باقی خواهد ماند و دشمن سوءاستفاده خواهد کرد.»، «تبیین اساس کار ما است. ما با ذهن‌ها و دل‌ها مواجهیم؛ باید دل‌ها قانع بشود. اگر دل‌ها قانع نشد، بدن‌ها به راه نمی‌افتد.» بنابراین «امروز همه‌‌ی ما بایستی در میدان تبیین حرکت بکنیم.» که تمامی این موارد بخشی از بیانات حضرت آقا در سال‌های مختلف درباره «جهادِ تبیین» است.
آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه افزود: البته مسئولین و مدیران کشور هم وظیفه‌ی تبیینی دارند. ممکن است مردم در قبال برخی تصمیمات مسئولین و سیاست‌ها دچار ابهام شوند لذا بر اساس بیانات آقا که فرمودند: «باطن این تصمیم را، یا استدلال بر این تصمیم را نمی‌دانند؛ چون نمی‌دانند، معترض می‌شوند. خیلی خب، برای آن‌ها تبیین کنید؛ بعضی از چیزها هست که باید تبیین بشود و گفته بشود.»
وی در ادامه به روش تبیین در بیانات رهبری پرداخت و گفت: آقا در این رابطه در سال ۱۳۹۰ فرمودند: «راه تبیین هم همین است که در جلسات عمومی با مردم، بیان کنید، روشن کنید؛ سؤالات را مطرح کنند، شما جواب بدهید، این‌ها تبیین می‌شود؛ در رسانه‌ها هم پخش شود.» لذا شما باید فضای جلسات عمومی با مردم را فراهم کنید.
رئیس بنیاد غدیر استان البرز در خاتمه گفت: رهبری در پایان مراسم عزاداری اربعین حسینی در سال جاری در رابطه نقش دانشجویان در این موضوع فرمودند: «شما جوانان عزیز و دانشجویان عزیز به مسئله‌ی «تبیین» اهمّیّت بدهید. خیلی از حقایق هست که باید تبیین بشود. هرکدام از شما به‌عنوان یک وظیفه، مثل یک چراغی، مثل یک نوری پیرامون خودتان را روشن کنید. امروز خوشبختانه میدان باز است برای انتشار افکار. این فضای عمومی در کنار مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاورد، برکات بزرگی هم دارد؛ می‌توانید افکار درست را، افکار صحیح را منتشر کنید، پاسخ به اشکالات را، پاسخ به ابهام‌آفرینی‌ها را در این فضا با استفاده‌ی از این امکان منتشر کنید».

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)